úterý 27. dubna 2010

Sezonní dvojtvárnost babočky síťkované

Babočka síťkovaná

Araschia levana L.

Babočkovití ( Nymphalidae)


Kmen

Členovci (Arthropoda)

Třída

Hmyz (Innsecta)

Řád

Motýli Lepidoptera)

Čeleď

Babočkovití (Nymphalidae)

Rod

Babočka (Araschia)

Druh

Síťkovaná (levana)


Ještě před nedávnem patřila k vzácným druhům. Dnes se vyskytuje na vhodných lokalitách snad všude, kde je ještě zachovaná příroda v hojném počtu. Ráda létá v zahradách, kde je dostatek květů, které jí lákají svou vůní. Létá také v lesích a na stráních plných květů. Vyhovují ji luční porosty a vlhčí řídké lesy a paseky. Dává přednost částečně zastíněným biotopům v nížinách a pahorkatinách do 1000 m.


Výskyt: Je velmi hojná, ale v některých oblastech je výskyt lokální.

Vytváří za rok dvě až tři generace, jejíž motýli se liší zbarvením.

Jarní generace – forma levana má křídla hnědočervená a černě skvrnitá.


Pozdější letní generace prorsa má tmavá černohnědá křídla s bílými a červenorezavými skvrnami.

V příznivých letech, kdy je dlouhý krásný podzim, se ještě objevuje podzimní generace porima jejíž zbarvení je mezistupněm mezi jarní a letní formou.

Vznik této formy závisí na počtu dnů vývoje housenky. Za nejdelších letních dnů se vyvíjí forma prorsa.

Podobně jako jiné babočky žije hlavně na kopřivách v polostínu. Housenka se zakuklí a je přichycená k rostlině, na níž visí.

V současné době není ohrožena. První generace jarních baboček však nežije na intenzívně obhospodařovaných plochách spíše v zastíněných místech s kopřivami, jedinců se vylíhne méně než z letní generace.

Nedá se zaměnit s ostatními druhy baboček.

Rozpětí předních křídel: 28 – 40 mm.

Je nejmenší z našich baboček. Jedná se o odlišné zbarvení i velikost během generací v průběhu roku. Motýli narození během dubna až května, kteří se vylíhli z přezimujících kukel patří k jarní generaci. Mají rezavou barvu s černou skvrnitou kresbou, zatímco jejich potomci motýli letní generace, vylíhlí v červenci a srpnu jsou černé barvy s bílými příčkami a skvrnami, a navíc zřetelně větší. Pokud se vyvine ještě třetí generace, bývají její motýli buď tmaví, nebo černohnědí s rezavými šupinkami. Takto výrazné projevy sezónní dvojbarevnosti (dimorfizmu)jsou u motýlů ojedinělé.

Nejprve převládal názor, že dvojbarevnost babočky síťkované je podmíněna rozdílnými teplotami, za nichž probíhá vývoj obou generací Až r. 1955 dokázal saský profesor zoologie Haeckelovy univerzity v Jeně H. J. Müller, že zbarvení babočky síťkované je řízeno fotoperiodou (počtem hodin světla za 24 h).

Barevná odlišnost obou forem tím ovšem nebyla úplně vysvětlena. V roce 1969 se zjistilo, že působením nižších teplot na některé kukly letní generace jsou líhnoucí se motýli tmaví, ale s podílem rezavých šupin. Takové jedince letní generace lze také občas pozorovat ve vyšších polohách, např. v Alpách, kde tato babočka stoupá až do 1 000 m n. m.

Takto tepelně ovlivňované kukly letní formy s rezavým nádechem také žijí o něco déle. Působením zvýšené teploty na kukly z pozdně letních housenek se sice vyvinou narezavělí motýli, ale podíl černé kresby je poněkud větší a motýli se líhnou o něco dříve.

Hlavním faktorem dvojgeneračnosti tohoto motýla je tedy různá délka dne, zatímco teplota ovlivňuje mírně délku života kukly,

Housenky babočky síťkované žijí pospolitě a jejich vývoj se od vývoje jiných baboček liší snad jen tím, že přezimujícím stádiem není dospělý motýl (jako u ostatních baboček), ale kukla. Zvláštní je i způsob kladení vajíček na spodní stranu listů v krátkých řetízcích, jichž bývá několik vedle sebe. V srpnu až září se vyvíjí housenka první generace, v červnu až červenci druhé generace. Je černohnědá s tmavými trny na hřbetě.

Téměř 75 letech od Linnéova popisu jarní formy bylo dokázáno, že nejde o dva různé druhy, nýbrž o různé generace téhož druhu.

Motýli letní generace jsou větší než jarní, mají o něco mohutnější křídelní svalovinu a jejich křídla jsou celkově zaoblenější. To vše naznačuje schopnost delších, energeticky úsporných přeletů.



Dnes je babočka síťkovaná jedním z našich nejrozšířenějších denních motýlů, ale ještě v první polovině 20. století byla pokládána za vzácnost a dobové časopisy psaly zprávy o tom, v kterých lokalitách se vyskytuje. Období, kdy byla vzácná, se střídala s obdobími, kdy byla hojná. Ještě zajímavější jsou posuny celkového areálu. Dostupné informace napovídají, že do poloviny 20.století byla babočka síťkovaná rozšířena hlavně ve středních zeměpisných šířkách východnější Evropy. Postupně pronikala na západ (v osmdesátých letech se dostala až na pobřeží Atlantiku ve Francii), na jih (od šedesátých let kolonizovala Katalánsko). Ze sedmdesátých let pocházejí první zprávy z jižního Bulharska a posléze i z Řecka a konečně i na sever (v Dánsku se od r. 1881 objevovala jako vzácnost, po r. 1977 mohutně expandovala a po r. 1980 se objevila i ve Švédsku a jižním Finsku).

K severu se v posledních letech šíří mnoho motýlů, což bývá vysvětlováno oteplováním klimatu.


Žádné komentáře:

Okomentovat