středa 10. března 2010

Ohrožené a vyhynulé druhy motýlů


Otakárek ovocný

V Čechách vyhynul na většině obývaného území, na Moravě je dosud běžný na jihu (okolo Brna) a jihovýchodě. Jeho výskyt se značně snížil kvůli intenzifikaci sadařství, zapojování porostů či zarůstání křovinatých strání a lesostepí, či jejich převáděním na vysokokmenný les.

Hnědásek osikový

V České republice přežívá v jediné rezervaci. Pokud se ovšem nezmění současný způsob péče v této rezervaci, vyhyne i tam.


Jasoň červenooký

Na území ČR vyhynul ve 30. letech minulého století, dnes jeho jediná populace žije na severovýchodní Moravě.

Z české přírody například zmizel celosvětově ohrožený


Źluťásek barvoměnný

který ještě v 90. letech žil v Bílých Karpatech ve velkém počtu. Jenže pak ho začalo dramaticky ubývat. Tamní chráněná krajinná oblast přitom byla posledním místem, kde motýl v Čechách dosud žil.

"Ještě v roce 2004 byly v Bílých Karpatech pozorovány desítky kusů, v roce 2006 dva kusy a v letech 2007 a 2008 ani jediný motýl," řekl Martin Konvička, který působí na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a v Entomologickém ústavu Akademie věd.



Například ve zmiňovaných Bílých Karpatech zavádějí od roku 2006 ochranáři takzvanou mozaikovou péči. Znamená to, že na loukách ponechávají dočasně neposečené nebo nespasené plochy.

Tím narůstá i naděje, že by se vyhubený žluťásek barvoměnný, který ještě žije na slovenské straně hor, mohl na citlivěji udržované louky vrátit.

Stejný osud jako žluťáska barvoměnného by mohl potkat například


Okáče skalního

Ještě v 60. letech patřil tento motýl mezi poměrně rozšířené druhy, ovšem v současnosti je podle důkladného mapování na pokraji vyhubení.

Žádné komentáře:

Okomentovat